Výchovné poradenstvo

„Príčiny výchovných neúspechov se nemajú hľadať v dieťati, ale v narušených vzťahoch medzi rodičmi"

Výchovná poradkyňa:   Ing. Lívia Gočová

Konzultačné hodiny:

- piatok 12.20 – 13.15 h

- iné dni na základe vopred dohodnutého termínu aj v popoludňajších hodinách.

e-mail:   gocova@czs-svmi.sk

•  Základné informácie:výchovné poradenstvo

- činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
          - výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, psychológmi, pedagogicko-psychologickou poradňou
          - v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:

a) informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ
                     b) usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu
                     c) umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ

• Výchovný poradca v školskom systéme

Je funkcia, ktorá má vo výchove a v našom školskom systéme tradičné postavenie. VP bol v roku 1962 stanovený na základných školách, v priebehu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov aj na stredných školách, ako jeden z troch článkov systému výchovného poradenstva. Druhým článkom bola pedagogicko-výchovná poradňa a tretím poradňa pre voľbu povolania. Z oboch týchto poradní neskôr vznikli pedagogicko-psychologické poradne.

• Náplň práce výchovného poradcu

1. Výchovný poradca pôsobí v základných školách, stredných školách, špeciálnych školách, a ak je to účelné, aj v školských zariadeniach.
          2. Funkcia VP sa obsadzuje z radov pedagogických zamestnancov školy. Za plnenie úloh VP zodpovedá riaditeľovi školy, úlohy plní popri svojej pedagogickej činnosti.
          3. Výchovný poradca:

a) plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí
            b) venuje osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so ZPS, nadaným a talentovaným žiakom
            c) poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na stredných školách a na vysokých školách a pri voľbe povolania
            d) sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti